reklam
hava 17° Parçalı Bulutlu
DOLAR 32,4456 % % -0.03
EURO 34,8065 % % 0
GRAM ALTIN 2.477,92 % % 0,63
ÇEYREK A. 4.051,40 % % 0,63
BITCOIN 2.026.989 % -3.41
SON DAKİKA
Google News

DEVA PARTİSİ ‘EŞİTLİKÇİ KENTLER’ PROJESİNİ AÇIKLADI

Son Güncelleme :

10 Ağustos 2021 - 14:54

/ 84 views kez okundu.
DEVA PARTİSİ ‘EŞİTLİKÇİ KENTLER’ PROJESİNİ AÇIKLADI

‘Şehirlerimizde kadınların güven içinde özgür olmalarını sağlayacağız

 

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin ‘Eşitlikçi Kentler’ projesinin tanıtımında konuştu. “DEVA Partisi, siyaseti her alanda insanların hayatını kolaylaştırmak olarak görüyor” diyen Babacan projenin hedeflerini anlattı. Babacan, “Şehirlerimizde kadınların güven içinde özgür olmalarını sağlayacağız” dedi.

 

DEVA Partisi Kadın Politikaları Başkanlığı ile Yerel ve Şehircilik Politikaları Başkanlığı’nın ortak hazırladığı ‘Eşitlikçi Kentler’ projesi bugün DEVA Partisi Genel Merkezi’nde tanıtıldı. Basın toplantısına Genel Başkan Ali Babacan’ın yanı sıra, Kadın Politikaları Başkanı Elif Esen, Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanı Candan Karlıtekin de katıldı.

 

Babacan şu ifadeleri kullandı:

 

‘Eşitlikçi Kentler eşit ve adil bir şehir yaşamını öngörüyor’

“Yerel yönetimler eliyle şehirlerimizi sadece çöplerden değil, cinsiyet temelli ayrımcılıktan da temizlememiz gerektiğini düşünüyoruz.Yerel yönetim denilince aklına hemen imar rantı düşenlerin zihniyetini en kısa zamanda tarihin tozlu raflarınakaldırmaktakararlıyız. Eşitlikçi kentler kurma umuduyla tasarladığımızplanımız; tüm bireylerine karşı eşit ve adil yaklaşan bir şehir yaşamını öngörüyor.”

 

‘Tek kapı sistemine geçeceğiz’

Babacan, DEVAPartisi’nin yerel yönetimlerde atacağı cinsiyet bazlı adımlardan öne çıkanları şöyle sıraladı:

 

“‘Eşitlikçi Kentler’ projesi sayesinde, yerel yönetimlerin kapasitesini de etkin kullanarak, kadına yönelik şiddetle mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğiz. Bu hususta ‘TekKapı’ sistemine geçeceğiz. Böylece merkezî hükûmet, belediye, sivil toplum, İŞKUR, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri, barolar ve ilgili diğer kurumların eşgüdüm halinde çalışmalarını sağlayacağız.”

 

‘Yardım merkezinde anadili engelini kaldıracağız’

“Şiddet anında, yerel yönetimlerin hizmetlerine hızlaulaşılmasınısağlayacağız. Bakanlıklarla koordineli yürütülecek 7/24 yardım merkeziyle, çok dilli destek faaliyeti sürdüreceğiz. Şiddetle mücadelede anadili engelini kaldıracağız. Şiddetin yaygınyaşandığı bölgelerde panik butonu, mobil güvenlik uygulamaları, etkin kamera sistemleri gibi teknolojik önlemler alacağız. Yerel yönetimlerde ‘mor bayrak’ politikasıyla şiddetmağdurukadınları, çalışmahayatına dahil ederek, ayakta durmalarına destek olacağız.”

 

‘Durak dışında yolcu indirme hizmetini hayata geçireceğiz’

“Şehirlerimizde güçlü aydınlatma sistemleri oluşturarak, kadınların güven içinde özgür olmalarına destek olacağız. Kadının güvenliğini sağlamak amacıyla, gecenin belirli saatlerinde durak dışında da yolcu indirme hizmetini hayata geçireceğiz.”

 

‘Kadının ürettiklerini satabileceği pazar alanlarını yaygınlaştıracağız’

“Kamu kaynaklarınınkullanımında hakkaniyetli davranacağız. Bütçelemeyi kadınaduyarlı bir anlayışla yeniden yapılandıracağız. Kent yoksulluğunu, kısa vadede sosyal yardımlar, orta ve uzun vadede istihdam ve girişimcilikuygulamalarıyla asgariye indireceğiz.Yerel yönetimlerin satın alma işlemlerinde, kadın girişimcilere destek modelleri sağlayacağız. Kadının ürettiklerini satabileceği pazar alanlarını, kooperatifçilik çalışmalarını ve ilgili dijital platformlarıyaygınlaştıracağız. Halk Eğitim Merkezleri gibi mekanizmalarla, kadınların çağımızınihtiyaçlarına yönelik beceri ve bilgilerini artıracağız.”

 

‘İhtiyaçların karşılanacağı mekanlara 15 dakikada yürünebilecek’

“‘15 dakikalık kent’adını verdiğimiz ‘kendi kendine yeten mahalle’ modelini çalışacağız. Parka ve sağlıkocağına, kültürel ve ticari ihtiyaçlarınkarşılanacağı mekanlara yürüme mesafesini 15 dakikaya indirecek projeleri uygulamaya başlayacağız. Kentin yaya alt yapısı ve ulaşımaraçlarında bebekli, yaşlı ve engellilerin hayatınıkolaylaştıracağız.”

 

‘Her mahalleye kreş açacağız’

“Mahallelere çocuk, engelli ve yaşlıbakım merkezleri açacağız. Her mahalleye nitelikli, güvenilir ve uygun fiyatlıkreş açarak, kadına ve aileye nefes aldıracağız.”

 

‘Sosyal yardımları siyasetin şantaj konusu olmaktan çıkartacağız’

DEVA Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikalar Başkanı Candan Karlıtekin ise şu ifadeleri kullandı:

 

“Kadın konusu genel siyasetin üstüne titizlenmesi gereken konuların başında geliyor. Yerel yönetimler eliyle bir nebze daha olumluya çevirmenin kısa vadede sorunları hafifleteceğini düşünüyoruz. Kadının imkân ve becerilerle donatılması en hızlı yerel yönetimler eliyle devreye alınabilir. Başta sosyal yardımlar olmak üzere kadının yetkinliğini artırırken ve imkanlara erişimine fırsat verirken bu hizmetlerimizi hak temelli ve arz temelli yaparak kısır siyasetin şantaj konusu olmaktan çıkartacağız.”

 

‘Şehirlerde kadınların mini tarım yapmalarına alan açacağız’

DEVA Partisi Kadın Politikaları Başkanı Elif Esen yaptıkları çalışmanın amacını şöyle sıraladı:Kadına daha güvenli, mutlu ve aktifbir şehir hayatı sağlamak; kadının yaşam alanlarına iyileştirici etki sağlamak; ekonomik, sosyal ve kültürel gereksinimleri desteklemek; kadının yerel yönetim karar süreçlerine katılımını artırmak.

 

Yerel meclislerde bütçe planlamaları yapılırken kamu kaynaklarının kadın erkek arasında eşit paylaşılmasını hedeflediklerini söyleyen Esen şunları ekledi:

 

“Mahallelerde kadının sosyalleşmesine, spor yapmasına fırsat verecek, çocuklu annelerin nefes alabileceği ve bank, temizlik, tuvalet gibi hizmetlerin sağlandığı cep yeşil alanları yaygınlaştıracağız. Şehirlerde kadınların mini tarım ve seracılık yapmalarına alan açacak, üretimlerini destekleyeceğiz. Evlerinde kullandıklarının fazlasını satabilecekleri imkânlar sağlayacağız.”

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.