reklam
hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA
Google News

LÖSEV’LE SEN DE KANSERE DUR DE!

Son Güncelleme :

10 Eylül 2021 - 19:03

/ 92 views kez okundu.
LÖSEV’LE SEN DE KANSERE DUR DE!

> Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) Kayseri Aktif İletişim Birimi Sorumlusu Sevde Nur Kestane pandemi döneminde dahi çocukluk çağı kanserlerinin, dünyadaki çocuklar için hastalık kaynaklı ölümlerin bir numaralı nedeni olmaya devam ettiğini açıkladı. Özellikle erken teşhis konusunda ebeveynleri uyaran Kestane: “Kanser tedavilerinin olumsuz sonuçlanmasının en önemli sebeplerinden biri erken teşhis olunmaması. O yüzden çocuğunuzun vücudunda rutininden farklı bir durum gözlemlerseniz muhakkak doktora başvurun.” dedi.

Dünyada her 3 dakikada 1 çocuk kanser tanısı alıp %80’ninden fazlası tedavi olamıyor. 12 yıldır LÖSEV Türkiye’de bunun için 23 yıldır en sık görülen çocukluk çağı kanseri olan lösemili, 12 yıldır da tüm çocukluk çağı kanseri çocuklarla el ele mücadele vererek LÖSANTE Hastanesi’nde %92 başarı ile kansere dur diyor, tek kuruş almadan tüm çocuklarımıza hayat veriyor.

Ebeveynlerin bilinçli olmasının erken teşhis konusunda çok önemli olduğunu vurgulayan Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) Kayseri Aktif İletişim Birimi Sorumlusu Sevde Nur Kestane: “Doğru tedaviye başlamak adına ebeveynlerin çocuklarını iyi gözlemlemesi bizim için çok önemli. Olumsuz sonuçlanan kanser tedavilerinin en önemli sebeplerinden birisi de erken teşhis çünkü. O yüzden ebeveynler çocuklarının vücudunda rutininden farklı bir durum gözlemlerse muhakkak doktora başvurmalılar.Her yıl Eylül ayında küresel ölçekte gündeme alınan Çocukluk Çağı Kanseri Farkındalık Ayı, Türkiye’de ve dünyada kanserden etkilenen çocukları ve ergenleri hatırlama zamanıdır. Pandemi sırasında bile, çocukluk çağı kanserleri, dünyadaki çocuklar için hastalık kaynaklı ölümlerin bir numaralı nedeni olmaya devam etmiştir. Kendini çocukluk çağı kanseri ile mücadeleye adamış uluslararası birçok savunucu ve köklü örgüt ile birlikte amacımız, Çocukluk Çağı Kanseri Farkındalık Ayı olarak belirlenmiş olan Eylül ayında, farkındalık yaratarak bu cesur küçük bireylerin hepsini onurlandırmak ve bilinçlenerek kansere dur demektir.” şeklinde konuştu.

“Lösemi en çok görülen çocukluk çağı kanseridir”

Çocukluk çağı kanserlerinin arasında en çok görülen türün lösemi olduğunu aktaran Kestane: “Çocukluk çağı kanseri önemli bir halk sağlığı ve toplumsal bir sorundur. Bu nedenle herkes, çocukluk çağı kanserinin keskin gerçeği hakkında bilgilendirilmelidir. Dünyada her yıl 0-19 yaş aralığındaki 400.000’den fazla çocuk ve ergen, Türkiye’de ise her yıl 8.000’den fazla çocuk kanser tanısı almaktadır. Çocukluk çağı kanserleri arasında en çok görülen kanser türü lösemidir ve çocuk çağı kanserlerinin %30’unu oluşturuyor. Her 3 dakikada bir, dünyanın herhangi bir yerinde bir aile, çocuklarına kanser teşhisi konulduğuna dair yıkıcı bir haberle yüzleşmek durumunda kalıyor. Yetişkinler için ortalama kanser teşhis yaşı 66 iken, çocuklar için ortalama tanı yaşı 6’dır.Çocukluk çağı kanser hastalarının %80’i geç ve metastatik hastalık tanısı alıyor. Dolayısıyla ebeveynlerin farkındalığının artması hayat kurtarıcı rol oynuyor. Çocukluk çağı kanserlerinde erken teşhis, tedavide başarıyı etkiliyor. Hedefe yönelik tedaviler, moleküler düzeyde yürütülen laboratuvar çalışmaları ve görüntüleme teknolojisindeki gelişmeler tedavi başarısını etkileyen diğer faktörler arasında yer alıyor.” dedi.

“Parasızlık nedeniyle ölüm çocukların kaderi olmamalı”

Parasızlık sebebiyle tedavi olamayan çok fazla kanserli çocuk olduğunu dile getiren Sevde Nur Kestane: “Ne yazık ki bu kadar önemli bir halk sağlığı ve toplumsal mesele olan çocukluk çağı kanserine ilişkin mevcut sistemde en iyi bakım ve uzmanlığa erişimde ciddi eşitsizlikler mevcut. Kapsamlı hizmetlerin genel olarak erişilebilir olduğu yüksek gelirli ülkelerde, kanserli çocukların % 80’inden fazlası tedavi edilmektedir. Düşük ve orta gelirli ülkelerde ise bu oran tahminen % 15-45’i aralığındadır. Parasızlık nedeniyle ölüm çocukların kaderi olmamalıdır.
Bu nedenle, hayat kurtaran araştırmalara yatırım yapmak, yenilikçi kanser önleyici ilaçların geliştirilmesi ve bunlara erişimi hızlandırmak, eşitsizlikleri azaltmak, yüksek kaliteli, erişilebilir ve uygun maliyetli sağlık hizmetleri sunmak ve çok daha fazlası temel önceliklerimiz arasında yer almalıdır. LÖSEV Türkiye’de bunun için 23 yıldır lösemili, 12 yıldır da tüm çocukluk çağı kanseri çocuklarla el ele mücadele vererek LÖSANTE Hastanesi’nde %92 başarı ile hayat veriyor. LÖSEV olarak Çocukluk Çağı Kanseri Farkındalık Ayına dikkat çekiyor ve ülkemizdeki her kesimden aileleri çok derinden etkileyen bu farkındalık kampanyasını desteklemeye davet ediyoruz. Çocuklardaki kanser hastalıklarını elimizden geldiğince önlemeli, daha erken teşhis koymalı ve kanserle yaşayan tüm çocuklarımızın ihtiyaç duydukları kaliteli tedaviye erişmelerini sağlamalıyız. Unutmayalım ki tüm çocuklar 18 yaşına kadar eşittirler.” ifadelerini kullandı.

LÖSANRT

HABER: SELMA KÖSEDAĞ – KAMERA: NACİ GÜLTEKİN ŞEKER

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.